Aktualności

Armaniak: Nieodkryty klejnot świata alkoholi

Armaniak to jeden z najbardziej wyszukanych i cenionych alkoholi na świecie, który przez wiele lat pozostaje w cieniu swojego bardziej znanego kuzyna – koniaku. Pomimo że oba trunki mają wiele wspólnych cech, to jednak armaniak ma swoją niepowtarzalną osobowość, którą warto poznać. W tym artykule przybliżymy historię tego znakomitego alkoholu, dowiemy się, jak się go produkuje oraz jakie są jego najważniejsze cechy.

Historia armaniaku

Armaniak to trunek, który swoje korzenie ma we Francji, a dokładniej w regionie Gaskonia. Jego historia sięga aż XIII wieku, kiedy to lokalni mieszkańcy zaczęli destylować wino, aby przedłużyć jego trwałość. W miarę upływu czasu, armaniak zyskiwał coraz więcej zwolenników, a jego produkcja stała się jednym z głównych źródeł dochodu dla mieszkańców Gaskonii. 

W przeciwieństwie do koniaku, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, armaniak pozostaje trunkiem znacząco mniej znanym. Jest to związane głównie z tym, że Gaskonia nie posiada tak dobrych warunków do uprawy winorośli, jak region koniaku, co sprawia, że produkcja armaniaku jest znacznie mniejsza. Dzięki temu jednak armaniak stał się trunkiem bardziej ekskluzywnym i cenionym przez koneserów.

 

Produkcja armaniaku

Armaniak produkowany jest z winogron pochodzących z czterech głównych regionów Gaskonii: Bas-Armagnac, Haut-Armagnac, Ténarèze oraz Blanche-Armagnac. Proces produkcji armaniaku jest zbliżony do produkcji koniaku, jednak istnieje kilka różnic, które mają znaczący wpływ na ostateczny smak trunku.

Podobnie jak koniak, armaniak produkowany jest przez destylację wina, jednak odbywa się to tylko raz, podczas gdy koniak destylowany jest dwukrotnie. Dzięki temu armaniak ma bardziej intensywny smak oraz wyższą zawartość alkoholu – zwykle około 46-48%. Po destylacji armaniak przechowywany jest w dębowych beczkach, gdzie dojrzewa przez wiele lat, zyskując swoją charakterystyczną barwę i aromat.

 

Koniak sklep – gdzie kupić armaniak?

Armaniak można kupić w wielu specjalistycznych sklepach z alkoholami, które oferują szeroki wybór tego francuskiego trunku. W Polsce armaniaki są jeszcze trudniej dostępne niż koniaki, jednak w ostatnich latach coraz więcej osób zaczyna doceniać ich niezwykły smak i aromat, co sprawia, że ich popularność rośnie. W ofercie  koniak sklep: można znaleźć armaniaki różnych marek oraz roczników, które zadowolą nawet najbardziej wymagających koneserów.

 

Armaniak a koniak – różnice i podobieństwa

Chociaż armaniak i koniak mają wiele wspólnych cech, takich jak produkcja z winogron czy destylacja wina, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Przede wszystkim, armaniak produkowany jest w innym regionie niż koniak, co ma wpływ na smak i aromat finalnego produktu. 

Ponadto, armaniak destylowany jest tylko raz, co sprawia, że ma bardziej intensywny smak i wyższą zawartość alkoholu. Dodatkowo, dojrzewanie armaniaku w dębowych beczkach daje mu swoisty, niepowtarzalny charakter, który różni się od koniaku.

Podsumowując, armaniak to nieodkryty klejnot świata alkoholi, który warto poznać i docenić. Jego bogaty smak oraz niepowtarzalny aromat sprawiają, że jest cenionym trunkiem wśród koneserów na całym świecie. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować tego francuskiego alkoholu, warto poszukać go w specjalistycznych sklepach z koniakami i przekonać się o jego wyjątkowości samodzielnie.