Aktualności Inne

Bielawa wspiera uchodźców z Ukrainy – powołany koordynator, zbiórki, koncerty charytatywne, ważne informacje dla osób, które chcą lub już przyjęły ukraińskich sąsiadów!

 

Bielawa wspiera uchodźców z Ukrainy – powołany koordynator, zbiórki, koncerty charytatywne, ważne informacje dla osób, które chcą lub już przyjęły ukraińskich sąsiadów!

 

  • Drukuj
  • E-mail
  •  PDF 

Szczegóły
Kategoria: Wiadomości
Utworzono: 01-03-22
Odsłony: 103

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, mieszkańcy Bielawy z dużą troską dopytują o możliwość udzielania wsparcia uchodźcom wojennym. Od 1 marca br., w Urzędzie Miejskim w Bielawie funkcjonuje stanowisko koordynatora ds. organizacji pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Ta osoba będzie pomagać obywatelom Ukrainy w uzyskaniu statusu uchodźcy, a następnie w zapewnieniu im noclegów, wyżywienia i podstawowej opieki. Mieszkańcy Bielawy, którzy są zainteresowani pomaganiem potrzebującym, będą mogli także zgłosić do niej swoją gotowość do wsparcia logistycznego, organizacyjnego, czy materialnego. Wszelkich zgłoszeń można dokonywać w godz. 7.30 – 15.30 pod nr tel. 74 83 28 767, kom. 798 636 276, e-mail [email protected]

Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, organizacją pomocy materialnej zajmują się bielawskie organizacje pozarządowe. Są to: Fundacja SYCHEM, Bielawska Społeczność Chrześcijańska, Stowarzyszenie Nowa Nadzieja oraz Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ARTE. Zbiórka darów materialnych odbywa się w siedzibie Domu dla Orłów przy ul. Brzeżnej 32 w Bielawie (tel. 535 933 887). O tym, co jest aktualnie potrzebne, przeczytać można na grupie facebook pn.” Bielawa i okolice pomagają Ukrainie”.
Równolegle istnieje możliwość dokonywania wpłat finansowych na konto Fundacja SYCHEM nr: PL 80 1090 2284 0000 0001 1911 9464 z dopiskiem „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.
Ponadto w najbliższych dniach, w bielawskim supermarkecie Intermarche, zostanie zorganizowana zbiórka produktów żywnościowych i środków higieny osobistej, które zostaną wysłane bezpośrednio do kraju ogarniętego wojną.
Pomagają także lokalne spółki gminne i organizacje oraz placówki kulturalne i sportowe. Stowarzyszenie „Poloneziaki Tradycja i Współczesność” oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki z Bielawy, w dniu 5 marca br. zorganizują w Teatrze Robotniczym charytatywny koncert wsparcia dla Ukrainy pt. „Miejcie nadzieję…”. Wystąpią w nim różne grupy muzyczne (w tym taneczne i wokalne) z całej Bielawy. W trakcie imprezy prowadzona będzie zbiórka środków finansowych, środków medycznych oraz pomocy materialnej dla wojennych emigrantów.
WAŻNE: Za relokacje uchodźców odpowiada Wojewoda Dolnośląski, który gromadzi na bieżąco informacje na temat miejsc zbiorczych i grupowych, przeznaczanych przez Gminy województwa dolnośląskiego, na czasowy pobyt dla uchodźców. Wojewoda zarządza miejscami zbiorczymi i brak jest aktualnie rozwiązań dedykowanych dla indywidualnych rodzin, które dobrowolnie zdecydowały się przyjąć pod swój dach rodzinę z Ukrainy. Mając na względzie powyższe, rodziny te robią to na własną odpowiedzialność, ponieważ nikt z nas nie wie ile ta sytuacja kryzysowa może potrwać.
Aktualnie nie posiadamy informacji ile osób z terenu Ukrainy przebywa na terenie naszej Gminy, a na prośbę Wojewody Dolnośląskiego jesteśmy jako Gmina zobligowani ustalić takie dane. Zwracamy się zatem do Państwa o pomoc – zgłaszajmy do koordynatora ds. organizacji pomocy wyznaczonego przez urząd (nr tel. 74 83 28 767, kom. 798 636 276, e-mail [email protected]) informacje o tym, jeśli przyjęliśmy ukraińską rodzinę lub jej członków pod swój dach lub w najbliższych dniach oczekujemy na jej przybycie. Pozwoli to nam lepiej skoordynować i przygotować pomoc i wsparcie dla tych rodzin.

Z góry dziękujemy za wszelkie akty solidarności. Razem można więcej!

dane koordynatora ds. uchodzcówdane koordynatora ds. uchodzców

Zapoznaj się z informacją dotyczącą przetwarzania TWOICH danych osobowych tutaj

Twitter

Content retrieved from: https://um.bielawa.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/6550-bielawa-wspiera-uchodzcow-z-ukrainy-powolany-koordynator-zbiorki-koncerty-charytatywne-wazne-informacje-dla-osob-ktore-chca-lub-juz-przyjely-ukrainskich-sasiadow.