Podróże

Czym się kierować wybierając buty trekkingowe?

Trekking już od lat cieszy się dużą popularnością. Każda osoba, która często wybiera się na wyprawy trekkingowe, doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Mowa tu choćby o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku, w tym ubioru. Jednym z jego kluczowych elementów są buty. Na rynku dostępne są oczywiście różne modele butów trekkingowych. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze. Wszystko po to, aby wybrać takie buty, które zapewniać będą wygodę i bezpieczeństwo.

Dobre buty trekkingowe, czyli jakie?

Obuwie trekkingowe przeznaczone jest do dłuższych wędrówek na zróżnicowanym, często trudnym terenie. Po takie właśnie buty sięgać powinno się choćby wtedy, kiedy planuje się wyjazd w góry, a podczas niego długie spacery po górskim terenie. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele takich butów. Wybierając ten konkretny, pamiętać trzeba, aby był on idealnie dopasowany do stóp. Tylko wówczas liczyć można na to, że zapewnią one odpowiedni komfort użytkowania. Ważne jest także, aby buty wykonane były z dobrego materiału i cechowały się wysoką jakością wykonania. Wówczas zapewnią stopom odpowiednie bezpieczeństwo.

Jakie materiał wykonania?

Wspomniano, że wybierając buty trekkingowe, szczególną uwagę zwrócić należy na materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej spotkać można się z obuwiem wykonanym ze skóry bądź materiałów syntetycznych. To, który z tych materiałów wybrać zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Zarówno buty skórzane, jak i te z materiałów syntetycznych mają swoje zalety. Obuwie trekkingowe ze skóry jest wytrzymałe, wodoodporne i cechuje się znakomitą oddychalnością. Co prawda, są one nieco cięższe od butów z materiałów syntetycznych, jednak to sprawia, że są od nich masywniejsze. Jest to zatem dobry wybór dla tych osób, które planują wędrówkę po nieco trudniejszym terenie. Z kolei te osoby, które preferują nieco lżejsze spacery, śmiało sięgnąć mogą po obuwie trekkingowe wykonane z materiałów syntetycznych.

Obuwie trekkingowe z membraną czy bez?

Buty trekkingowe dostępne są zarówno z membraną, jak i bez niej. Membrana zapewnia lepszą ochronę stopy. Jest to szczególnie ważny w przypadku wędrówek po dość trudnym terenie. Warto tu jednak zaznaczyć, że membrana nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem podczas trekkingu w gorące, letnie dni. Wynika to z tego, że utrudnia ona odprowadzanie pary wodnej, a to prowadzić może do pocenia się stóp.

Jaka podeszwa w butach trekkingowych?

Dostępne na rynku obuwie trekkingowe oferowane jest z różnymi rodzajami podeszwy. Pamiętać trzeba, że jakość podeszwy ma szczególne znaczenie, ponieważ na duży wpływ na amortyzację pracy mięśni. Poza tym dobrej jakości podeszwa zapewnia lepszą przyczepność do podłoża. Jaką zatem podeszwę wybrać? Jeśli panuje się trekking w wysokich górach, to warto postawić na podeszwę twardą i gumowym otokiem. Z kolei na wędrówki po nizinach lepiej sprawdzi się podeszwa cienka i elastyczna. Buty trekingowe z wysokiej jakości podeszwą dostępne są m.in. na https://aktywnyturysta.pl/.